Babské rady, tipy z ľudového liečiteľstva či recepty starých materí. Rôzne názvy, pod ktorými sa ukrýva jediné – liečivý potenciál všestranných ľanových semienok. Po dočítaní nášho článku sa vám možno bude zdať nekonečný. Poďme sa na neho pozrieť zblízka.
MÚDROSŤ A UM NAŠICH PREDKOV
Babičky našich babičiek možno nemali tituly z vysokých škôl. O tom, ako liečiť rôzne boľačky a neduhy však niekedy vedeli viac ako najšikovnejší lekári. S ľanovými semienkami (často s pomocou kvalitného ľanového plátna) dokázali v bežných domácich podmienkach poľahky vyliečiť alebo aspoň zmierniť ťažkosti spojené s trávením, bolesťami svalov i rôzne zápaly. Napríklad ženám sa liečivá sila ľanových semienok osvedčila pri kŕčoch a bolestiach spojených s menštruáciou, ale aj pri drobných popáleninách v kuchyni. Priloženie zahriatych semien tiež efektívne pomáhalo na zmiernenie opuchov či dokonca vredov.
No obklady či zábaly neboli zďaleka jediné spôsoby ako sa ľan využíval pre zdravie. Naši predkovia vedeli aj to, že sliz z ľanových semien je účinný pri problémoch so žalúdkom, pri zápaloch priedušiek či močových ciest.
ČO VIEME DNES
Vyššie spomenuté, samozrejme, platí aj dnes. Teplý obklad z ľanu rozhodne stojí za vyskúšanie. V súčasnosti však o účinkoch ľanových semien vieme ešte o niečo viac. A práve vďaka moderným znalostiam môžeme zoznam zdravotných benefitov ľanu opäť trochu rozšíriť.
Od objavu esenciálnych mastných kyselín, resp. ich významu pre ľudský organizmus sa najmä Omega 3 považujú za malý zázrak. Aj laici vedia, že majú súvis s imunitou, so správnym fungovaním srdca a ciev, krvným tlakom, cholesterolom a kvalitou našich vlasov či nechtov. Mnohí z nás preto pravidelne siahnu po praktickej pomôcke, ktorú predstavuje čerstvo vylisovaný ľanový olej získaný zo semienok. Či už kvôli zlepšeniu trávenia, snahe zhodiť nepotrebné kilogrami alebo ako prevenciu pred civilizačnými chorobami. My v Chutnô si ho radi dáme len tak za lyžičku. Ak sa vám však žiada chutnejší spôsob, odporúčame výborné recepty v rámci nášho blogu.
DOMÁCI OBKLAD Z ĽANOVÝCH SEMIENOK:
1. Celé alebo vopred pomleté semienka nasypeme do látkového vrecka (podľa možnosti vyrobeného z ľanového plátna).
2. Pripravíme si horúcu vodu - pozor, nemala by byť vriaca.
3. Semienka ponoríme do vody asi na 10 minút.
4. Necháme odkvapkať a ešte teplé priložíme na bolestivé miesto.
Po vychladnutí môžeme postup zopakovať.