Tuky spravidla vnímame skôr negatívne. Spájajú sa nám s nechceným priberaním a nezdravým životným štýlom. Nie všetky sú však nepriateľmi nášho zdravia. Zoznámte sa s tými prospešnými, ktoré prinášajú pohodu na tele i na duši. V hlavnej úlohe esenciálne mastné kyseliny.
ČO SÚ KYSELINY OMEGA-3 A OMEGA-6
Opísať ich len ako zdravé tuky by nebolo úplne presné. Dôležité je totiž nielen ich dostatočné množstvo v našom tele, ale aj správny pomer, v akom ich prijímame. Odborne ide o polynenasýtené mastné kyseliny. Zjednodušene si môžeme predstaviť, že sú základnými stavebnými prvkami tukov. Patria do skupiny esenciálnych kyselín, ktoré si ľudský organizmus nevie vytvoriť sám. Keďže sú však pre naše zdravie nenahraditeľné, musíme ich získať zo stravy. Kde ich teda nájdeme a prečo sú užitočné?
OMEGA-3
Podieľajú sa na správnom fungovaní mozgu, zraku, nervového systému, ale i na množstve mentálnych funkcií (podporujú pamäť, sústredenie, kognitívne schopnosti). Významnú úlohu majú najmä Omega-3 mastné kyseliny s tzv. dlhým reťazcom DHA (kyselina dokosahexaenová) a EPA (kyselina eikosapentaenová). Prvá, okrem spomínaných funkcií, zodpovedá i za správnu činnosť žliaz. Na zdravie srdca, ciev a hormonálny systém zase v našom tele dohliada EPA. Ich nedostatok sa, naopak, spája s častou chorobnosťou, suchou pokožkou, krehkými vlasmi a nechtami, zápchou, zvýšenou fyzickou únavou či depresiami.
Najjednoduchší spôsob ako prijať čo najviac týchto kyselín je zaradiť si do jedálnička vhodné potraviny. Medzi suroviny s najvyšším množstvom Omega-3 patria ľanové a iné semená, morské ryby (losos, sleď, sardinky, makrely), morské riasy, orechy, olivy, avokádo či kokosy.
OMEGA-6
Pre optimálne fungovanie všetkých procesov v tele potrebujeme Omega-3 aj Omega-6. Avšak, kým pri Omega-3 platí „čím viac, tým lepšie“, kyselín v podobe Omega-6 nám stačí len malé množstvo. Ich zvýšený príjem totiž môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Nadmerná konzumácia jedál s obsahom Omega-6 zvyšuje riziko zápalov v tele. Tie potom môžu byť spúšťačom nadváhy, cukrovky, kardiovaskulárnych, autoimunitných i nádorových ochorení. Dnes, našťastie vieme, ako sa im vyhnúť.
Ideálny pomer Omega-3 a Omega-6 mastných kyselín by sa mal pohybovať na škále 1:1 až 1:4. Moderný spôsob stravovania však spôsobuje, že tento pomer je bežne 1:10 či dokonca 1:50. Za konkrétnych vinníkov možno označiť slnečnicový, kukuričný a sójový olej, ktoré obsahujú viac Omega-6 ako je pre zdravie vhodné. Naopak, priateľskejšie sú pre náš organizmus ľanový, kokosový, olivový či konopný olej a všetky suroviny s vyšším obsahom Omega-3.
Kvalitné mastné kyseliny sa v rôznom množstve nachádzajú v takmer každej potravine. Prijímame ich teda prirodzene a vo väčšine pokrmov. Konzumácia ľanových semien a oleja predstavuje ľahko stráviteľnú cestu ako si pokryť odporúčanú dennú dávku dôležitých živín a prináša množstvo zdravotných benefitov.
Pozn. Autorka článku nie je lekárka a neprezentuje lekárske postupy. Článok má informatívny charakter.