Alebo otvoriť video v novom okne
My v Chutnô nepoznáme tajomstvá. Preto vám v nasledujúcich riadkoch radi prezradíme celý postup výroby našich produktov. Aký význam má pre nás dnes ľan? Aké sú požiadavky na pestovanie ľanu olejného? Čo sa deje pri jeho spracovaní a aké je jeho praktické využitie? Tu dostanete odpovede na všetky zvedavé otázky.
Ľan je stará kultúrna rastlina, ktorá sa na celom svete pestuje pre vlákna a olej.
Na Slovensku sa ľan v minulosti považoval za bežnú plodinu. V dnešnej dobe je ho na poliach vidieť len zriedkavo, a keď zakvitnú jeho modré a biele kvety, ľudia často vôbec netušia, čo to je.
V marci 2019 nám Roľnícke družstvo v Cíferi zasialo prvé semienka ľanu olejného o výmere 12 ha v oblasti medzi Cíferom a Trnavou. Zasiata bola odroda Libra, pôvodne vyšľachtená v Holandsku. Vybrali sme si ju pre jej vysoký obsah kyseliny alfa linolénovej, ktorá patrí do skupiny látok nazývaných Omega 3 mastné kyseliny. Prvé zakvitnuté kvietky modrej farby sme spozorovali v júni.
V apríli 2020 sme okrem overenej odrody Libra zasiali aj novú odrodu českého pôvodu, Agriol. Zvolili sme ju pre jej vysoký obsah tukov a kyseliny linolovej. Semená tejto odrody sú vynikajúce na pekárenské účely – na posyp pečiva alebo ich pridávanie priamo do cesta.
Vedeli ste, že ľan kvitne iba v doobedných hodinách a na obed kvety opadnú?
Ľan zbierame, keď semená v tobolkách hrkajú a majú vlhkosť pod 8 %.
V našich podmienkach zbierame ľan olejný na konci júla, kedy sa jeho úroda pohybuje na úrovni 1,5 tony z hektára. Zo zberom je najvhodnejšie začať okolo obeda, keď zmizne rosa. Realizujeme ho kombajnom, pričom je nevyhnutná ostrá kosa.
Zaujímavosťou pri zbere je, že semená ľanu treba ihneď ochladiť, aby nedošlo k prehriatiu a zhorknutiu semien. To by neskôr malo vplyv na kvalitu finálnych produktov. Sme preto nanajvýš opatrní.
Čistenie je jedna z najdôležitejších operácií pre získanie kvalitného ľanového semienka. Má významný vplyv na výrobu nášho ľanového oleja, ľanovej múky a ľanového proteínu. Veľký dôraz kladieme na oddelenie poškodených ľanových semienok, ktoré rýchlo oxidujú a zhorknú.
Po dôkladnom vyčistení ľanu uskladňujeme semienka schladené, suché a vyčistené.
Ľanový olej lisujeme výlučne za studena. Teplota lisovaného oleja nesmie prekročiť 38 °C, na čo kladieme dôraz a pravidelne túto teplotu kontrolujeme. Zvýšenie tlaku potrebné pre vytlačenie oleja dosahujeme pomocou závitovky so stabilným stúpaním v kónickom dierovanom tlakovom telese s nastaviteľnou štrbinou.
Spotrebiteľom nášho oleja zaručujeme 100 % za studena lisovaný olej so zachovaním všetkých cenných látok.
Po vylisovaní oleja nám vznikne tzv. ľanový koláč (semienka ľanu zbavené oleja), z ktorého získavame pomletím na modernom mlyne ľanovú múku.
Následne v koncentrátore dokážeme oddeliť veľkú časť proteínu od otrúb a múky, čím získame čistý ľanový proteín. Jedná sa o technologický proces, ktorý je zdĺhavý, ale potrebný pre získanie cenných výživných potravín.
Pre lepšiu predstavu - z jednej tony ľanových semien dokážeme vyrobiť:
• cca 250 kg oleja
• 300 kg ľanovej múky
• 120 kg proteínu
• 180 kg vlákniny teda šupiek