Alebo otvoriť video v novom okne
My v Chutnô nepoznáme tajomstvá. Preto vám v nasledujúcich riadkoch radi prezradíme celý postup výroby našich produktov. Aký význam má pre nás dnes ľan? Aké sú požiadavky na pestovanie ľanu olejného? Čo sa deje pri jeho spracovaní a aké je jeho praktické využitie? Tu dostanete odpovede na všetky zvedavé otázky.
Ľan je stará kultúrna rastlina, ktorá sa na celom svete pestuje pre vlákna a olej.
Na Slovensku sa ľan v minulosti považoval za bežnú plodinu. V dnešnej dobe je ho na poliach vidieť len zriedkavo, a keď zakvitnú jeho modré a biele kvety, ľudia často vôbec netušia, čo to je.
V marci 2019 nám Roľnícke družstvo v Cíferi zasialo prvé semienka ľanu olejného o výmere 12 ha v oblasti medzi Cíferom a Trnavou. Zasiata bola odroda Libra, pôvodne vyšľachtená v Holandsku. Vybrali sme si ju pre jej vysoký obsah kyseliny alfa linolénovej, ktorá patrí do skupiny látok nazývaných Omega 3 mastné kyseliny. Prvé zakvitnuté kvietky modrej farby sme spozorovali v júni.
V apríli 2020 sme okrem overenej odrody Libra zasiali aj novú odrodu českého pôvodu, Agriol. Zvolili sme ju pre jej vysoký obsah tukov a kyseliny linolovej. Semená tejto odrody sú vynikajúce na pekárenské účely – na posyp pečiva alebo ich pridávanie priamo do cesta.
Vedeli ste, že ľan kvitne iba v doobedných hodinách a na obed kvety opadnú?
Ľan zbierame, keď semená v tobolkách hrkajú a majú vlhkosť pod 8 %.
V našich podmienkach zbierame ľan olejný na konci júla, kedy sa jeho úroda pohybuje na úrovni 1,5 tony z hektára. Zo zberom je najvhodnejšie začať okolo obeda, keď zmizne rosa. Realizujeme ho kombajnom, pričom je nevyhnutná ostrá kosa.
Zaujímavosťou pri zbere je, že semená ľanu treba ihneď ochladiť, aby nedošlo k prehriatiu a zhorknutiu semien. To by neskôr malo vplyv na kvalitu finálnych produktov. Sme preto nanajvýš opatrní.
Čistenie je jedna z najdôležitejších operácií pre získanie kvalitného ľanového semienka. Má významný vplyv na výrobu nášho ľanového oleja, ľanovej múky a ľanového proteínu. Veľký dôraz kladieme na oddelenie poškodených ľanových semienok, ktoré rýchlo oxidujú a zhorknú.
Po dôkladnom vyčistení ľanu uskladňujeme semienka schladené, suché a vyčistené.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quodsi ipsam honestatem undique pertectam atque absolutam. Nam si quae sunt aliae, falsum est omnis animi voluptates esse e corporis societate. Etenim semper illud extra est, quod arte comprehenditur. Nec lapathi suavitatem acupenseri Galloni Laelius anteponebat,.
Nam illud quidem adduci vix possum, ut ea, quae senserit ille, tibi non vera videantur. Varietates autem iniurasque fortunae facile veteres philosophorum praeceptis instituta vita superabat.
Po vylisovaní oleja nám vznikne tzv. ľanový koláč (semienka ľanu zbavené oleja), z ktorého získavame pomletím na modernom mlyne ľanovú múku.
Následne v koncentrátore dokážeme oddeliť veľkú časť proteínu od otrúb a múky, čím získame čistý ľanový proteín. Jedná sa o technologický proces, ktorý je zdĺhavý, ale potrebný pre získanie cenných výživných potravín.
Pre lepšiu predstavu - z jednej tony ľanových semien dokážeme vyrobiť:
• cca 250 kg oleja
• 300 kg ľanovej múky
• 120 kg proteínu
• 180 kg vlákniny teda šupiek