Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je civilizačné ochorenie, s ktorým nie sú žarty. Podľa niektorých zdrojov si v súčasnosti túto diagnózu z úst lekára vypočuje každý tretí z nás. Prečo by sme si na neho mali dávať pozor? Dá sa krvný tlak znížiť aj bez pomoci liekov? A ako s tým súvisí ľan a produkty z neho? Odpovedáme v nasledujúcich riadkoch.
NEBEZPEČENSTVÁ SPOJENÉ S VYSOKÝM KRVNÝM TLAKOM
Že ide o závažný problém napovedajú už jeho príznaky – častá bolesť hlavy, tlak na hrudi, ťažkosti so spánkom, búšenie srdca a mnohé ďalšie. Najväčšie riziko, ktoré sa s vysokým krvným tlakom spája je však to, že zvyšuje pravdepodobnosť zlyhania srdca, infarktu myokardu a cievnej mozgovej príhody. Našťastie, je tu aj jedna pozitívna správa. Znížiť hodnoty na svojom tlakomery môžete a niekedy dokonca celkom jednoducho.
TRI SPÔSOBY AKO SI ZNÍŽIŤ KRVNÝ TLAK
Príčinou hypertenzie môže byť genetická predispozícia alebo faktory dané nesprávnym životným štýlom. Veľmi často ide aj o kombináciu oboch príčin. Konkrétnym vinníkom tak okrem dedičnosti môže byť aj nedostatok fyzickej aktivity, obezita, stres či nezdravé stravovanie. Riešenia teda možno rozdeliť do niekoľkých praktických oblastí. Skúste tipy na zníženie krvného tlaku podľa Chutnô.
-
Upravte svoj jedálniček
Žiaden strach, nemusíte sa hneď vzdať svojich obľúbených pokrmov. K zmenám v stravovaní pokojne pristupujte postupne. Úprava jedálnička tak nebude vôbec bolestivá.
Začnite tým, že si na tanier každý deň pridáte viac čerstvého ovocia a zeleniny. Olovrantom v podobe jablka, banánu či grapefruitu napomôžete svojmu zdraviu a priaznivo ovplyvníte krvný tlak. Pri varení sa zamerajte na morské ryby, strukoviny, cibuľu a cesnak. Nevynechávajte ani raňajky a desiatu. Zvoľte mliečnu variantu a siahnite po chutnom jogurte, do ktorého odporúčame pridať za lyžičku ľanového oleja alebo semienok. Vďaka unikátnemu množstvu Omega-3 mastných kyselín sú na boj s vysokým tlakom ako stvorené. No a ak vás cez deň dobehne smäd, spomeňte si na šťavu z červenej repy alebo na paradajkový džús.
-
Doprajte si pohyb
Správna fyzická aktivita sa považuje za všeliek na všetky zdravotné neduhy. Ako by však mal náš pohyb vlastne vyzerať? Opäť, netreba v tom hľadať žiadnu vedu. Každodenná krátka prechádza v trvaní aspoň 30 minút nás nielen osvieži, ale aj pozitívne zapôsobí na vysoký tlak. Slnko je zároveň skvelým zdrojom vitamínu D a pomáha zlepšovať imunitu.
Medzi vhodné aktivity v tomto prípade odborníci radia rýchlu chôdzu, príp. krátky beh, bicyklovanie či plávanie. Raz za týždeň vám tiež dobre padne stredne intenzívne cvičenie ako aerobik alebo ľahší tréning spojený s posilňovaním. Obľúbené sú i relaxačné techniky v podobe jógy alebo meditácií.
-
Zbavte sa zlozvykov
V súvislosti s vysokým krvným tlakom sa najčastejšie skloňuje fajčenie, konzumácia alkoholu a nadmerné solenie.
Fajčenie má negatívny vplyv na stav ciev a tepien. Spôsobuje ich upchávanie, čím prispieva k vysokému krvnému tlaku a zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy a iných nebezpečných ochorení cievneho systému. Zároveň súvisí so zvýšeným príjmom soli. Po vyfajčení cigarety strácame chuť a prirodzene solíme viac. Nahromadená soľ však v tele napomáha zadržiavať vodu, ktorá na steny ciev vytvára väčší tlak a tak zvyšuje aj ten krvný.
Neriešená hypertenzia môže pacientovi rapídne skomplikovať zdravotný stav. Jej častými dôsledkami sú vážne poškodenia očnej sietnice, obličiek a v neposlednom rade srdca. Napriek tomu však nemusí byť vysloveným strašiakom. Skúste spomínané rady na úpravu životosprávy a poistite si zdravie našimi prírodnými ľanovými produktami.
Pozn. Autorka článku nie je lekárka a neprezentuje lekárske postupy. Článok má informatívny charakter.