Keď nám funguje správne, akoby sme o ňom ani nevedeli. Občasné ťažkosti s trávením sa však nevyhnú nikomu z nás. Nečudo, veď tráviaci trakt človeka obsahuje miliardy mikroorganizmov, ktoré musia byť denne v správnej rovnováhe. Udržiavať ju majú za úlohu biele krvinky, ktorých máme najviac práve v čreve. Zlé trávenie môžu mať na svedomí rôzne faktory. Pozrime sa spolu na to, ako s ním zabojovať.
ČO STE O SVOJOM TRÁVENÍ NEVEDELI
Všimli ste si v nadpise slovo imunita? Predtým ako začneme hľadať príčiny nafúknutého brucha, nepríjemných bolestí alebo dlhodobej zápchy, je dôležité vedieť, ako veľmi proces zažívania súvisí s našou obranyschopnosťou.
Určite ste už počuli známe tvrdenie „Sme to, čo jeme.“ Inak povedané, naše celkové zdravie sa formuje vďaka tomu, čo svojmu telu dodáme. Ak to budú priemyselne spracované potraviny s vysokým podielom umelých sladidiel, solí a transmastných kyselín, no, naopak, s minimom živín, skôr či neskôr si privodíme nerovnováhu črevných baktérií. Tá môže mať za následok rôzne ochorenia, napr. syndróm dráždivého čreva, Crohnovu chorobu, zápaly alebo potravinové alergie.
Optimálna črevná rovnováha - to je dokonalý súlad neuveriteľného množstva baktérií, vírusov a húb, ktoré máme v bruchu, v ústach, v hrdle, ale aj v nose a na koži. Aby nám robili dobrú službu a pomáhali nám, musíme ich vhodne vyživovať a to predovšetkým správnou stravou. Ovplyvňujú totiž nielen naše trávenie a imunitu, ale aj zdravie mozgu a hormonálny systém.
AKO SI ZLEPŠIŤ TRÁVENIE
Pri problematickom trávení sa lekári zhodujú v jednom – riešením je väčšinou súbor opatrení, ktorým docielite želanú úľavu. Známy gastroenterológ MUDr. Miloš Bubán za kľúč k lepšiemu zažívaniu považuje kombináciu pravidelného pohybu, dostatku vlákniny v strave a dodržiavanie pitného režimu. Pri pohybe nemusí ísť o aktívne cvičenie, na začiatok stačí ubrať z posedávania a pridať viac chôdze. Pitný režim je ideálny taký, kedy pijeme priebežne malé množstvá tekutín po celý deň. Podľa možnosti nesladených, bezkofeínových a nealkoholických nápojov.
Vlákninu si dnes do jedálnička pridáme naozaj jednoducho. Stačí vedieť, v ktorých surovinách sa nachádza. Medzi najznámejšie patrí čerstvé ovocie, zelenina a obilniny (ovsené vločky, otruby, rozličné semienka). Ľanové semienka okrem množstva vlákniny obsahujú aj vysoký podiel Omega-3 a Omega-6 mastných kyselín, vitamíny, proteíny, minerálne látky a stopové prvky (železo, vápnik, zinok, fosfor). Práve zdravé tuky ako Omega-3 mastné kyseliny napomáhajú správnemu vstrebávaniu živín a potenciálne znižujú riziko vzniku zápalových ochorení čriev, ako je ulcerózna kolitída.
NÁŠ TIP:
V prípade tráviacich problémov u detí odporúčame semienka nahradiť ľahšie prijateľnou variantou. Skúste čerstvo vylisovaný ľanový olej. Denná porcia pre deti je jedna čajová lyžička pridaná napr. do obľúbeného jogurtu.
Kvalitný panenský ľanový olej aj semienka vypestované s láskou na Slovensku nájdete aj na našom e-shope.