Milovníci ľanového oleja vedia, že ide o pochutinu, ktorá obsahuje mnohé látky prospešné pre naše zdravie. Veľkou skupinou živín, ktoré si ním vieme doplniť sú vitamíny. A keďže najzaujímavejší pomer majú v ľanovom oleji vitamíny skupiny B, rozhodli sme sa vám priblížiť prečo sú pre nás také dôležité.
VITAMÍNY SKUPINY B
Rovnako známe sú aj pod pojmom B-komplex. Ktoré to sú a prečo ich vlastne potrebujeme?
Vitamíny skupiny B to je súbor vitamínov, do ktorého patria vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12. Spoločné majú to, že sú rozpustné vo vode a ich množstvo si do tela musíme dopĺňať každý deň. Ľudský organizmus si ich totiž nevie hromadiť do zásoby. Tak ako pri iných mikroživinách aj nedostatok B-vitamínov si na sebe rýchlo všimnete. Podieľajú sa totiž na zásadných vnútorných procesoch, ktoré sa týkajú napríklad metabolizmu či nervovej sústavy. Tie potom zodpovedajú nielen za naše fyzické, ale i duševné zdravie.
VITAMÍN B1 (TIAMÍN)
Okrem iného je zodpovedný za množstvo energie, ktorú máme. Jeho úlohou je zabezpečiť, aby sa potrava a tekutiny, ktoré prijmeme premenili na dostatok energie na celý deň. Prispieva tiež k zdraviu našej centrálnej nervovej sústavy, vrátane mozgu. Ak ho máme dostatok, dokáže zabrániť svalovej slabosti a bolestivým kŕčom.
Jeho nedostatok teda najčastejšie spôsobuje únavu a úbytok fyzických síl. Môže však súvisieť aj s problémami s pamäťou, tráviacim traktom, srdcom či cievami.
VITAMÍN B2 (RIBOFLAVÍN)
Môžeme považovať za strážcu zdravej pokožky a zraku. Popritom je však nenahraditeľný aj pri enzymatických a metabolických procesoch, kde podobne ako tiamín dohliada na energetickú premenu. V nervovej sústave je jeho úlohou potláčať zápalové procesy. Súvisí tiež so správnym fungovaním imunity a tvorbou červených krviniek. Riboflavín je úzko spätý s vitamínmi B6 a B9. Podieľa sa na ich premene do podoby, v ktorej ich telo dokáže najlepšie využiť.
Ak máte dostatok vitamínu B2, skôr sa vám vyhnú migrény, akné aj kardiovaskulárne ochorenia.
VITAMÍN B3 (NIACÍN)
Prispieva k celkovej vitalite človeka, predchádza únave, migrénam, depresiám, pomáha znižovať „zlý“ cholesterol, chráni pokožku pred negatívnym vplyvom slnečného žiarenia.
Pomáha s udržiavaním zdravia našej nervovej sústavy, s optimálnou mozgovou činnosťou aj psychickou pohodou. V tehotenstve je zásadný pre správny vývoj plodu.
VITAMÍN B5 (KYSELINA PANTOTENOVÁ)
Iste ju poznáte vo forme pantenolu, ak sa občas zabudnete na slniečku. Svojimi účinkami šikovne napomáha hojeniu rán a popálenín, urýchľuje tvorbu jaziev. Jej prítomnosť je ale dôležitá aj pri produkcii hormónov, pre rast a tvorbu červených krviniek a pri tvorbe koenzýmu A, ktorý potrebujeme na správny rozklad mastných kyselín.
Prispieva k udržaniu rovnováhy medzi zdravými a nezdravými tukmi a reguluje nám v tele množstvo cholesterolu. Pomáha nám udržať sústredenie a pozornosť a spolu s vitamínom B2 prispieva k zdravému tráveniu.
VITAMÍN B6 (PYRIDOXÍN)
Vo forme koenzýmu je v našom tele prítomný pri viac ako stovke rôznych enzymatických procesoch. Ovplyvňuje nielen naše fyzické zdravie, ale i náladu. Udržiava nám zdravú nervovú sústavu, potláča príznaky depresie a stresu.
Je tu, keď potrebujeme upraviť metabolizmus či imunitu alebo zabojovať s menštruačnými bolesťami. Je tiež veľmi dôležitý pre správny vývoj mozgu a pri tvorbe hemoglobínu. Jeho účinky sa často kombinujú s magnéziom.
VITAMÍN B7 (BIOTÍN)
Podieľa sa na metabolizme mastných kyselín, aminokyselín a glukózy. Efektívne napomáha pri udržiavaní optimálnej hladiny cukru v krvi a zabojuje za nás, keď nám začnú zlyhávať kognitívne funkcie (chráni pred neurodegeneratívnymi poruchami, napr. Alzheimerovou chorobou a demenciou.)
Úzko súvisí s kvalitou pleti, vlasov a nechtov. V tehotenstve chráni plod pred rôznymi vrodenými deformáciami a poruchami.
VITAMÍN B9 (KYSELINA LISTOVÁ)
Vo forme folátu je nenahraditeľná pri tvorbe nukleových kyselín – DNA a RNA. Nemalou mierou sa podieľa aj na metabolizme bielkovín a na tvorbe červených krviniek. Chráni naše srdce a znižuje riziko mŕtvice.
Nachádza sa pri mnohých procesoch pri vývine a raste plodu v tele matky. Zabezpečuje napr. správne delenie buniek. Jeho nedostatok môže spôsobiť nízku pôrodnú hmotnosť, anémiu a rôzne defekty.
VITAMÍN B12 (KOBALAMÍN)
V minulosti pediatri odporúčali pichať deťom „bédvanástku“ okrem iného preto, aby im podporili chuť do jedla. Dnes vieme, že nedostatok vitamínu B 12 skutočne prispieva k vzniku nechutenstva a chudokrvnosti, no jeho využitie je oveľa širšie.
Spolupracuje na regenerácii mozgových a nervových buniek, jeho prítomnosť je nutná pri tvorbe červených krviniek, výrazne vplýva na zdravie centrálnej nervovej sústavy a mozgu. Zásadný je v tehotenstve aj vo vyššom veku. Ak ho máme dostatok, udržuje nám v dobrej kondícii mentálne zdravie (odháňa depresiu a úzkosť) aj telesnú schránku (odmeňuje nás pevnými vlasmi a nechtami).
Možno ste práve zistili, že nie je béčko ako béčko. :) Vitamíny skupiny B sú každý iný, rovnako ako organizmus každého z nás. Spája nás však to, že nám záleží na zdraví. Ak by ste si radi doplnili B-komplex do svojho jedálnička chutnou formou, nechajte sa inšpirovať zdravými receptami na našom blogu. Zaradiť do svojho každodenného menu ľanový olej alebo semienka nikdy nebolo ľahšie.
Dobrú chuť a pevné zdravie vám praje tím Chutnô!