Imunita – spoľahlivý barometer zdravia, ktorý sa neoplatí zanedbávať. Viete, ktoré faktory ju ovplyvňujú a kedy funguje tak, ako má? Spoznajte najznámejšie tipy na posilnenie imunity.
STE TO, ČO JETE
Nie je náhoda, že kondícia nášho imunitného systému vo veľkej miere závisí od toho, čo máme na tanieri. Väčšinu svojich imunitných buniek (60 – 80 %) by sme totiž našli v tráviacom trakte, konkrétne v čreve. S témou zdravého stravovania sa dnes stretávame na každom kroku. Čo však v praxi znamená správne sa stravovať?
Odborníci sa zhodujú na tom, že dominantnú časť nášho jedálnička by mali tvoriť rastlinné zložky. Bez ohľadu na vek či hmotnosť by dospelý človek mal denne skonzumovať minimálne 500g čerstvého ovocia a zeleniny, za hrsť rozličných orechov a semienok (napr. ľanových) a dodržiavať pitný režim. Dostali ste chuť na čerstvé teplé pečivo? Zamerajte sa na to celozrnné. Nezabudnite ani na strukoviny, mliečne výrobky a potraviny bohaté na vitamín C, Omega 3 mastné kyseliny a ďalšie potrebné živiny. Všeobecne platí, že by sme mali využívať to, čo ponúka aktuálna sezóna. Ak, teda máte v záhrade chutné jablká či chrumkavú mrkvu, neváhajte ju spracovať.
Človek je však predsa aj mäsožravec. Väčšina z nás si dobre pripravené mäso neodpustí. Z dostupných druhov mäsa sa všeobecne najviac odporúča hydina, ryby alebo v menšom množstve červené mäso obsahujúce potrebné bielkoviny.
NEPODCEŇUJETE SPÁNOK
Za zdriemnutie na rannej porade vás šéf asi nepochváli, ale doma ste svojim pánom vy. Prispôsobte si popoludňajšie a večerné aktivity tak, aby ste si mohli dopriať aspoň 7 hodín spánku každý deň. Aby sa dostavil, je vhodné vzdať sa pred uložením do postele ťažkých jedál a sedenia pri televízii alebo počítači.
Čo ešte vplýva na kvalitu spánku? Teplota vzduchu v miestnosti, tvrdosť matraca, ale aj výška vankúša, ktorý máte pod hlavou.
Ideálna dĺžka spánku je aj dnes predmetom záujmu mnohých vedcov. Nedávne skúmania ukazujú, že jeho nedostatok môže vážne narušiť nielen imunitu, ale i naše celkové zdravie. Podstatou spánku je organizmus zregenerovať a dodať mu energiu. Ak sa ráno opakovane budíte unavení a nevidíte príčinu, je čas osloviť odborníka.
VYHÝBAJTE SA STRESU
Znie to jednoducho, však? Dobrou správou je, že bežné „zvládnuteľné“ stresové situácie nie sú väčšinou zdravie ohrozujúce. Nebezpečné je však dlhodobé a neriešené vyplavovanie zvýšeného množstva stresových hormónov, najmä kortizolu. Jeho nadmerná tvorba spôsobuje, okrem iného, brzdenie imunitného systému.
Aspoň čiastočným riešením môže byť lepšie plánovanie povinností. Keď viete, čo vás čaká, je menšia pravdepodobnosť, že vám do cesty vojdu nečakané situácie, ktoré privolajú stres. Držíme vám palce. :)
PROSPEŠNÝ ČERSTVÝ VZDUCH
Aj vám doma hovorievali, že kam nechodí slnko, tam chodí lekár? Pobyt vonku je pre naše zdravia naozaj nenahraditeľný. S imunitou úzko súvisí najmä vitamín D, ktorého prirodzeným zdrojom je práve slnečné žiarenie. Pritom stačí málo – dopriať si ho 15 minút každý deň, ideálne od 10-tej do 17-tej hodiny.
Čas strávený vonku je vždy vhodné spojiť s nejakou aktivitou. Viaceré štúdie preukázali, že šport a pravidelné cvičenie majú pozitívny účinok nielen na náš pohybový aparát a srdcovo-cievny systém, ale i na ten imunitný. Platí to rovnako pre deti aj dospelých.
ZBAVTE SA ZLOZVYKOV
Medzi najznámejšie neduhy, ktoré sa spomínajú v súvislosti s oslabenou imunitou patria fajčenie a pravidelné pitie alkoholu. Mnohí z nás si však neuvedomujú, že škodlivé v tomto smere môže byť aj časté užívanie niektorých liekov alebo spomínané ponocovanie.
Získať silnú imunitu nemusí byť zložité. Je však nutné rátať s tým, že ide o beh na dlhú trať. Povolenými pomôckami sú i doplnky výživy obsahujúce rôzne kombinácie vitamínov a minerálov. Aj s nimi však zmeny prichádzajú postupne. Účinnejšie je upraviť stravovanie a do bežného jedálnička si zaradiť viac čerstvého ovocia, zeleniny, rýb a kvalitných tukov. Jedným z najzdravších rastlinných olejov je ľanový. V každej lyžičke ponúka unikátne množstvo Omega 3 mastných kyselín, lignanov a ďalších prospešných látok, vďaka ktorým prospieva tráveniu, zdraviu srdca, dodáva nám vitalitu a posilňuje imunitu.
Zdroj: pexels.com