O tom, že konzumácia ľanového oleja je pre naše zdravie správnou voľbou, niet pochýb.
Jeho jedinečné zloženie totiž okrem množstva vitamínov a minerálnych látok zahŕňa i vzácne nenasýtené mastné kyseliny. Tie si ľudský organizmus nedokáže vytvoriť sám, no pre jeho správne fungovanie sú veľmi potrebné.
ČO DOKÁŽE ĽANOVÝ OLEJ
Kvalitný, za studena lisovaný, ľanový olej sa vyznačuje vysokým, až 94 %, obsahom nenasýtených mastných kyselín. Z nich najväčšie zastúpenie majú známe polynenasýtené (esenciálne) Omega 3 a Omega 6 mastné kyseliny. Každá nám poskytuje iné zdravotné benefity a je pre nás prospešná iným spôsobom.
Pozitívny účinok Omega 3 mastných kyselín sa uvádza najmä pri problémoch s pokožkou (psoriáze, ekzémoch a pod.) a využíva sa ako podporný prostriedok pri vypadávaní vlasov či pri slabých nechtoch. Omega 6 sa častejšie spájajú s výskytom civilizačných chorôb. Siahnuť po nich sa odporúča, keď chceme zabrániť ukladaniu tukov v tele alebo pri snahe zvýšiť energetický metabolizmus. Populárne sú tiež ako prevencia proti infarktu myokardu. Obe esenciálne kyseliny môžeme pokladať za oddaných ochrancov zdravého srdca, ciev i nervového systému.
Ľanový olej nám okrem toho pomáha udržať správnu hladinu cholesterolu v krvi (vďaka kyseline alfa-linolenovej) a pri pravidelnej konzumácii zlepšuje trávenie. Veľmi cenné sú tiež jeho antibakteriálne a protizápalové účinky.
Aby sme želaný efekt ľanového oleja na svoje zdravie aj dosiahli, je potrebné vedieť, v akej podobe je jeho konzumácia najvhodnejšia. Na našom e-shope pri oleji uvádzame, že ho odporúčame podávať s tvarohom alebo bielym jogurtom. Je to preto, že vtedy sa stáva rozpustným vo vode a dochádza k jeho lepšiemu vstrebaniu do nášho organizmu. Tak sa olej ľahšie dostáva do všetkých kapilár a buniek, čím sa zároveň podporuje tzv. "bunkové dýchanie". S týmto tvrdením prišla už v roku 1951 známa nemecká biochemička Dr. Johanna Budwig.
ĽANOVÝ OLEJ A MLIEČNE BIELKOVINY
Dr. Budwig sa zameriavala najmä na životosprávu ľudí a veľká časť jej výskumu spočívala práve v hľadaní správnej cesty, ako získať esenciálne kyseliny zo stravy tak, aby sme z ich účinkov vyťažili čo najviac. Výsledkom jej práce sa stala tzv. Budwig terapia, ktorú predstavuje ľanovo-proteínová diéta.
Tá spočíva v kombinácii ľanového oleja a mliečnych proteínov (v podobe tvarohu, bieleho jogurtu alebo cottage cheese). V akom pomere si olej a tvaroh namiešate, je len na vás. My ho máme najradšej s čerstvým ovocím a pomletými ľanovými semienkami. :-) Podmienkou je, aby mal mliečny produkt obsah tuku min. 10% a ľanový olej bol čo najčerstvejší (pričom denná dávka by nemala presiahnuť 2 polievkové lyžice). Tento výživný a chutný „kokteil“ je skvelým bojovníkom nielen proti hladu, ale aj pri únave či slabej imunite.