Výrobky z ľanu prinášame celému Slovensku na stôl už nejaký ten piatok. Spoločne s vami sa tešíme z každého semienka a každej kvapky zlatistého oleja. Asi však tušíte, že ľan sa historicky pestoval aj pre iné účely. Ako sa z plodiny, ktorá našich predkov obliekala, stala surovina cenená pre svoje zdravotné benefity?
PRÍBEH ĽANU
Začnime zaujímavým faktom. Najstaršie známe nálezy ľanu pochádzajú podľa archeológov už zo 7. tisícročia pred n. l. Spolu s jačmeňom a pšenicou je teda považovaný za jednu z najdlhšie pestovaných kultúrnych rastlín. O tom odkiaľ pochádza, existuje viacero teórií. Jeho kolíska mohla byť v oblasti dnešného Iránu a Turecka alebo v Južnej Amerike. Isté však je, že o 4000 rokov neskôr sa z Blízkeho východu rozširuje do Egypta a odtiaľ do Perzie, Indie a Stredomoria. Všade si našiel svoje uplatnenie a stal sa dôležitou súčasťou dobového priemyslu. Na severe Afriky z neho už v tomto období vyrábali plachty a do kvalitných ľanových plátien balili svoje múmie.
Obchodné styky Egypta s Talianskom založené na výmene ľanových výrobkov sa dochovali i v diele Historia naturalis od rímskeho autora Plínia Staršieho (Gaius Plinius Secundus). Rimania sa zároveň zaslúžili o zvýšenie popularity ľanu v celej Európe. Vo veľkej miere k tom napomohli Slovania. Preto neprekvapí, že približne v tomto čase (koniec 5. tisícročia pred n. l. – začiatok 4. tisícročia pred n. l.) sa ľan objavuje aj na našom území.
ĽAN NA SLOVENSKU
Dlhotrvajúca tradícia odievania u nás nie je dielom náhody. A ľan má na tom veľký podiel. Ľanové košele, blúzky či spodné prádlo tu ešte v nedávnej minulosti neboli ničím výnimočným. Pestovanie ľanu za účelom odievania zažívalo u nás najväčší rozmach najmä v 18. storočí. Najviac sa mu darilo v oblastiach Šariša, Spišu a Oravy. V obľúbenosti ho predbehli až lacnejšie bavlnené výrobky, ktoré sa na trhu začali objavovať po druhej svetovej vojne.
Našťastie, roľníci na Slovensku už v minulosti poznali a pestovali viacero odrôd ľanu (okrem ľanu priadneho i ľan olejný). Naše prastaré mamy dobre vedeli o pozitívnych účinkoch semien na naše zdravie. Využívali ich na zlepšenie trávenia či pri ťažkostiach s dýchaním. Olej zase poslúžil ako významná surovina najmä v čase pôstu.
Ľan má na našom území ideálne podmienky na rast aj dnes. Sme radi, že aj vďaka nám sa opäť dostáva do povedomia ľudí. Zastrešuje už nielen odevný priemysel a potravinárstvo, ale i oblasť farmácie či chemické odvetvie. Okrem chutných pokrmov a doplnkov výživy ho nájdete napríklad v rôznych náteroch, farbách, ale i v ekologických palivách. V zahraničí našli jeho využitie aj v papierenskom či automobilovom priemysle (ako náhrada plastov pri vypĺňaní karosérií áut).
Nám však vždy bude najbližšia priama spotreba ľanu v podobe oleja, semienok či múky. Množstvo chutných nápadov a receptov nájdete aj na našom blogu. Tak dobrú chuť. :)